Třetí Zavratec

slovenia

V Evropě a zřejmě i ve světě víme o třech Zavratcích.
Jeden je ten náš, český Závratec, a dva jsou ve Slovinsku. Cestou na letošní dovolenou v Chorvatsku jsem s rodinou navštívil ten „třetí“ Zavratec (GPS souřadnice 45.959203, 15.341183), který mi do zavratecké série chyběl.
Tak tedy krátce o dalším Zavratci. Nachází se u města Sevnica, nedaleko od řeky Sava – 5 km, od slovinského Zavratce u města Idria 140 km a od našeho Závratce necelých 600 km. Vesnice se nachází v kopcovité krajině, ale není to vesnice, jak je obvyklé u nás. Domy nebo skupiny domů jsou rozesety po krajině. Vesnice má dle sdělení přítele Marka 50 popisných čísel a trvale obydlených je pouze 10. Ostatní domy slouží jako rekreační chalupy, nebo jsou neobydlené.
Nadmořská výška je okolo 320 m n.m., což je velmi podobné jako v  našem Závratci. Při své krátké návštěvě jsme byli hosty Markovy rodiny, která zde hospodaří na svých pozemcích, včetně chovu skotu.
Zajímavostí je i pěstování vinné révy. V Zavratci jsme se setkali s velmi přátelským přijetím, včetně pohoštění jejich domácími produkty.
Takže, když budete mít příležitost, navštivte i Zavratec u Sevnice. Naleznete zde krásný kraj a budete mezi Závraťáky. Ostatně mnozí z nich letos v květnu navštívili náš, český Závratec, takže se třeba i poznáte ze setkání u „křížku“.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>