Setkání tří Zavratců

czechia_slovenia

Dne 8. května 2015 jsme měli příležitost přivítat v naší obci obyvatele dvou stejnojmenných obcí (Zavratců) ze Slovinska. Jednalo se o skupinu dobrovolných hasičů z obou obcí (PGD) a náš kraj navštívili na základě pozvání Sboru dobrovolných hasičů z Třemošnice, kteří zajišťovali hlavní program jejich návštěvy.

Návštěvy se zúčastnilo celkem 15 osob ze dvou Zavratců a to jednoho z oblasti Idrija (45.991005, 14.131725) a druhého z oblasti Sevnica (45.959091, 15.341816). Jejich příjezd 7. května byl bohužel poznamenán komplikacemi s kolonami na české D1 (což pro nás není nic neobvyklého), takže do Třemošnice dorazili až okolo 22. hodiny. Po prvotním přivítání a seznámení byli pohoštěni a začala družná zábava s třemošnickými hasiči, včetně prohlídky hasičské zbrojnice, vybavení a výměny zkušeností. Druhý den 8. května již od 9 hodin začal jejich program a to nejdříve návštěvou pařížovské přehrady, kterou si se zájmem prohlédli od koruny hráze až po turbínu v její patě. Dále program pokračoval návštěvou profesionální hasičské stanice na Seči, kde se seznámili s vybavením a prací profesionálních hasičů zde sídlících.

Po obědě následovala návštěva Závratce. Po příjezdu na začátek Závratce a spatření cedule označující obec neodolali a všichni se vydali k této ceduli pro pořízení společné fotografie. Následně byli provedeni za asistence Davida Šmída a Miroslava Vyšaty obcí, při čemž jim bylo odpovídáno na jejich otázky o obci, historii i současnosti. Při procházce vesnicí jsme navštívili dva domy a to č.p. 17 a 12, kde díky laskavosti a pohostinnosti majitelů měli možnost si prohlédnout velmi zajímavě zrekonstruované chalupy a rovněž byli i majiteli pohoštěni. V průběhu prohlídky hledali na domech čísla popisná a byli velmi rádi, když nalezli číslo „svého“ domu. Obec jsme opustili u Lebdušků „V koutě“ a přes Trniny a Lovětínský potok jsme se vydali zpět do horní části obce ke „křížku“, kde na nás již čekala velká část obyvatel Závratce, aby se se Slovinci přivítala. Po prvotním představení již začala družná zábava, při které nám Slovinci mimo jiné i zazpívali jejich lidovou píseň, načež jsme se ani my nenechali zahanbit a zazpívali pod vedením paní Spěvákové „Závrateckou chasu mladou“ (máme ale co zlepšovat). U křížku bylo připraveno pod vedením Věry Zemanové pohoštění a posezení, na kterém se podíleli mnozí občané Závratce. V rámci tohoto setkání proběhla zajímavá událost. Paní Spěvákové v roce 1981 přišel dopis, který byl sice adresován do Zavratce č.11, jenže do slovinského Zavratce. Nyní tedy nastala příležitost k tomu, jej doručit adresátu. Dotazem mezi Slovinci jsme zjistili, že se jedná o Zavratec z oblasti Sevnica, jehož jeden obyvatel byl na setkání přítomen (a to dokonce ze sousedního č.p. 10), zavolal domů a zjistil, o koho se jedná. Adresát již bohužel nežije, ale rodině bude dopis předán – po skoro 35 letech. Zábava za účasti obyvateli všech tří Zavratců byla velmi srdečná a pokračovala i po odchodu Slovinců až do pozdních večerních hodin. Večer měla slovinská skupina připravenou slavnostní večeři v třemošnickém Lihovaru a následně využití bowlingu, jemuž se věnovali až do pozdních večerních hodin.

V sobotu 9. května hosté navštívili spolu s Davidem Šmídem a Miroslavem Vyšatou hrad Lichnici a muzeum ve Vápence. Zajímavé bylo, když spatřili na železnici právě jedoucí vlak, načež se ihned dotazovali, zda-li existuje i železniční stanice Závratec, na což jim bylo kladně zodpovězeno a ihned jsme k ní vyrazili. Ze zastávky pod závrateckou hospodou (bývalou) měli velkou radost a pořídili si tam několik fotografií na památku. Odpoledne se jako hosté zúčastnili hasičské soutěže v požárním sportu v Třemošnici, kde také na závěr soutěže vytvořili dvě smíšená družstva spolu s třemošnickými hasiči a vyzkoušeli si českou formu hasičské soutěže. Večer ještě navštívili pivovar pana Jaroslava Kutílka ve Žlebských Chvalovicích, kde jim pivo velmi chutnalo a i atmosféra, kterou tam vytvořili spolu s ostatními návštěvníky pivovaru, byla nadmíru srdečná, což zahrnovalo i společný zpěv slovinských a českých písní.

V neděli dopoledne proběhlo rozloučení a poděkování za pohostinnost, se kterou se při návštěvě Slovinci setkali a hosté vyjádřili přání pokračovat v nově vzniklé tradici.

Děkujeme všem občanům Závratce za jejich pomoc jak organizační, tak i materiální při zabezpečování návštěvy slovinských Zavratců. Vyjádřením spokojenosti Slovinců může být následující věta, která byla z jejich strany vyslovena: „čekali jsme že to bude dobré, ale ne až tak“. Věříme, že i občanům českého Závratce se tato akce líbila a bude mít i další pokračování.


 


 


 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>